Principalele prevederi ale Directivei TVA a UE, impactul asupra investițiilor și provocările tranziției legislative – analizate de experții EBA în revista BusinessClass

Suntem onorați să remarcăm contribuția dnei Georgiana Iancu, Partener EY România, dlui Alexandru Șipitca, Director al Departamentului Taxe EY Moldova, și a dnei Elena Munteanu, director financiar, Kaufland Moldova, membri ai Comitetului pe fiscalitate al EBA, în ediția din iunie a revistei Business Class, printr-un articol de referință dedicat “Alinierea TVA la normele UE – un test de maturitate pentru companii”.
 
Articolul analizează în profunzime:
  • Principalele prevederi ale Directivei TVA a UE
  • Impactul asupra investițiilor și predictibilității fiscale
  • Provocările pentru mediul de afaceri în perioada de preaderare
  • Măsuri necesare pentru sprijinirea companiilor în tranziția legislativă
Menționăm că acest subiect a fost, de asemenea, abordat în cadrul seminarului EBA din 5 iunie 2025, organizat în parteneriat cu EY și maib, care a reunit reprezentanți ai autorităților și ai mediului de afaceri.
 
Felicităm autorii pentru implicarea activă și pentru contribuția esențială la promovarea unui dialog tehnic de calitate, în sprijinul unei reforme fiscale sustenabile și aliniate cu standardele europene.
 
Articolul complet poate fi citit în Business Class – Iunie 2025.
Link-ul la articolul pe site: https://shorturl.at/oy7bh